...AND THE NOMINEES ARE...


Best Actor

Andrew Adcock as Princeton in Avenue Q

Mathew Barninger as Sky Masterson in Guys and Dolls

Samuel Eisenhuth as Bottom in A Midsummer Night’s Dream

Scott Hartwig as Abraham Lincoln in Abraham Lincoln

Steve Huete as Father Virgil in Nunsense II

Shane Miller as Brad in The Rocky Horror Show LIVE

Greg Trax as Nathan Detroit in Guys and Dolls

Lance Windish as Oberon in A Midsummer Night’s Dream

 

Best Actress

Jennie Dell as Janet in The Rocky Horror Show LIVE

Sue Fehringer as Sister Hubert in Nunsense II

Pamela Hurlbert as Mary Todd Lincoln in Abraham Lincoln

Marilyn Lopes as Kyra in The Naked Truth

Melissa Rosenfeld as Therapist in The Naked Truth

Susan Russell as Kate Keller in Twin Hearts

Sushma Saha as Korey in The Naked Truth

Kate Sainer as Sarah Brown in Guys and Dolls

Carrie Trax as Miss Adelaide in Guys and Dolls

Buff Wills as Rev. Mother in Nunsense II

 

Best Youth Actor

Samuel Albert as Marty the Zebra in Madagascar, Jr.       

Max Carlson as Simba in Disney's Lion King, Jr.   

Caden Miller as Pinocchio in Pinocchio   

Hunter Minck as Alex the Lion in Madagascar, Jr.

Cole Smith as Shang in Disney's Mulan, Jr.

 Grayson Wallace as Kristoff in Frozen jr.               

Joel Twomey as Hamlet in Seusspeare: Hamlet Hears a Who

 

Best Youth Actress         

Hailey Brownley as Annie Sullivan in Twin Hearts              

Sally Earp as Puppetmaster in Pinocchio                

Aidan Higgins as Rafiki in Disney's Lion King, Jr.  

Blayne Miller as Child Helen Keller in Twin Hearts             

Janna Scott as Gloria the Hippo in Madagascar, Jr.

Audrey Trax as Anna in Frozen jr.

Tessa Trax as Elsa in Frozen jr.

Katie Vohs as Elsa in Frozen jr.   

Noelle Wheeler as Mulan in Disney's Mulan, Jr.  

Rhianna White as Gertrude in Seusspeare: Hamlet Hears a Who

Grace Wolfe as Anna in Frozen jr.

 

Best Supporting Actor

Michael Ausherman as General Robert E. Lee in Abraham Lincoln              

Brad Barkdoll as Lysander in A Midsummer's Night Dream            

Drew Derreth as Benny Southstreet in Guys and Dolls     

Samuel Eisenhuth as Nicely-Nicely Johnson in Guys and Dolls      

David Hurlbert as Captain Keller in Twin Hearts  

Mike Krikorian as Arthur Gilman in Twin Hearts

James O'Dell as Brother Timothy in Nunsense II

Aidan Phillips as Lysander in A Midsummer's Night Dream

 Ed Riggs as Arvide Abernathy in Guys and Dolls

Joshua Rikas as Rod in Avenue Q              

Greg Trax as Eddie in The Rocky Horror Show LIVE            

 

Best Supporting Actress

Sara Bollinger as Christmas Eve in Avenue Q        

Vanessa Ann Davis as Viney in Twin Hearts          

Elizabeth Pellegrino as Hermia in A Midsummer Night's Dream

Katie Pellegrino as Helena in A Midsummer Night's Dream

Amanda Wetzel as Julia Anagnos in Twin Hearts

Suzanne Williamson as Sister Amnesia in Nunsense II      

               

Best Supporting Youth Actor

Guy Foster as Gepetto in Pinoccchio       

Benjamin Incaprera as Scar in Disney's Lion King, Jr.         

Spencer Kennedy as Chi Fu in Disney's Mulan, Jr.               

Ben Kovaleski as Bob in Seusspeare: Hamlet Hears a Who             

Jameson Norwood as Cricket in Pinocchio

Brody Sampson as Weselton in Frozen jr               

Marcus Norrie as Melman the Giraffe in Dreamworks Madagascar Jr.

 

Best Supporting Youth Actress


Sally Earp as Polonius in Seusspeare: Hamlet Hears a Who

Madelyn Greco as Sven in Frozen jr.        

Emma Kirk as Timon in Disney's Lion King, Jr.      

Maria Kirk as Fool in Pinocchio  

Giada Langville as Mushu in Disney's Mulan, Jr.  

Rachel McNutt as Quince in A Midsummer's Night Dream             

Sara Miller as Sven in Frozen jr.

Audrey Norwood as Olaf in Frozen jr.     

Leah Watson as King Julien the Lemur in Madagascar Jr.

 

Best Ensemble Member

James O'Dell in Guys and Dolls  

Karen Saltzgiver in Nunsense II  

Mathew Barninger as Bad Idea Bear in Avenue Q              

Jim Pellegrino as Philostrate in A Midsummer Night's Dream       

Tim Raymond as John Hay in Abraham Lincoln    

Elizabeth Pellegrino as Mimi in Guys And Dolls

 Lauraday Kelley as Laura Bridgeman in Twin Hearts

 


Best Youth Ensemble Member

Chase Bowman in Disney's Lion King, Jr.

Emily Clarenbach in A Midsummer Night's Dream

Victoria Craver as Mort & Lynn the Lemur in Madagascar Jr.

Kemi Faokunla as Martha in Twin Hearts               

Alayna Smith as Gazelle in Disney's Lion King, Jr.                

Reia Hogan as The Bishop in Frozen jr.   

Greta Hartley as The Fox in Pinocchio     

Audrey Trax as Matchmaker in Mulan jr.               

 

Best Director

Andrew Adcock & April Howard for Disney's Mulan, Jr.   

Anna Kurtz for Seusspeare: Hamlet Hears a Who               

Sue McCleaf Nespeca for Nunsense II     

Shane Miller for Twin Hearts      

Bruce Moore for Guys and Dolls                

George Muschamp for Abraham Lincoln                

Greg Trax for Avenue Q

Buff Wills for Pinocchio

 

Best Stage Manager

Sarah Kirk for Twin Hearts           

Sue McCleaf Nespeca for Guys and Dolls    


Shane Miller for Abraham Lincoln          

Allison Naill for Disney's Mulan, Jr.           

Buff Wills for Frozen jr.

 

Best Choreographer

Lexi Connelly for Disney's Mulan, Jr.        

Bruce Moore & Kathy Moore McDougall               

Anna Kurtz for Twin Hearts         

Greg Trax for Avenue Q

Buff Wills for Nunsense II            

 

Best Musical Director

Carrie Conklin Trax for Frozen    

Vanessa Rice for Nunsense II     



DON'T SEE SOMEONE NOMINATED AND YOU WANT TO NOMINATE THEM?

Select "other" on the voting ballot and then email your nomination to Chad@GettysburgCommunityTheatre.org


THANK YOU FOR SUPPORTING THIS FUN FUNDRAISER FOR GCT!

 

 

GCT BOX OFFICE POLICIES


GCT DOES NOT PRINT OR MAIL TICKETS.


AN EMAIL CONFIRMATION WILL BE SENT TO YOU IF YOU HAVE AN EMAIL ADDRESS.

PLEASE GIVE YOUR NAME TO THE USHERS WHEN THE HOUSE OPENS AND THEY WILL HAVE THE GUEST LIST TO SHOW YOU TO YOUR SEAT.


GCT IS "GOING GREEN" SO WE DO NOT NEED PRINTED TICKETS.

YOU DO NOT HAVE TO PRINT YOUR TICKET AT HOME UNLESS YOU WANT TO. EMAILED TICKET IS YOUR RECEIPT FOR YOUR RECORDS.


NO REFUNDS OR EXCHANGES!

BOX OFFICE HOURS

One hour before show time IF seats still available.

Advance purchase highly recommended since our theatre only has 80 seats.

The best way to order tickets to GCT is online 24/7 by clicking above on the poster.

Chad@GettysburgCommunityTheatre.org         

717-334-2692         49 York Street, Gettysburg, PA 17325

FIND US ON FACEBOOK AND TWITTER!



GCT POLICIES

The BOX OFFICE opens one hour before show each time IF seats are still available. 

House opens half hour before the show for seating. 

Arrive early to find downtown parking and purchase refreshments before the show. 

The best way to order tickets to GCT is online 24/7 by clicking above on the poster OR call us at 717-334-2692


HANDICAP Wheelchair Seating Spots are the Blue spots on the GCT seating map located on the ticket system. Please call us if you need help or more information on where our ramp is located at back of building 49 York Street at GCT.

REFUND POLICY: There are no refunds unless a performance is cancelled.  

TICKET EXCHANGES: ​Exchange requests must be made before the performance begins by contacting GCT via email Chad@GettysburgCommunityTheatre.org

Exchanges will have a $2 fee per performance exchange.

Current donors have the benefit of no exchange fees.  

CAMERAS, RECORDING DEVICES, & CELL PHONES must be turned off and put away during the performance. You are encouraged to take photos AFTER the performance on stage or in the lobby. 

GCT is located within the first block of downtown Gettysburg's Lincoln Square at 49 York Street, Gettysburg, PA 17325

RAMP ENTRANCE is behind building. 

Main entrance has at least 8 steps to theatre level. 


Chad@GettysburgCommunityTheatre.org 


FROZEN IS SOLD OUT!

Click poster image to buy votes or tickets!

Ballot can be found on the December 28th event on ticket calendar. Thank you.