A NEW SPECIAL EVENT FUNDRAISER FOR GCT!


Click HERE to purchase VOTES and/or TICKETS for the 2018 GCT AWARDS.


Voting stops at 11:59pm December 7, 2018.

AWARDS SHOW is open to public and will be held at 8pm December 8, 2018 at GCT to include photos on the red carpet, wine, cheese, punch, cookies and the awards presentation to recognize our wonderful volunteers of GCT! 


THANK YOU FOR YOUR SUPPORT!

...AND THE NOMINEES ARE...


2018 GCT Award Nominations

BEST ACTOR          
George Muschamp as Otto Frank in The Diary of Anne Frank

Shane Miller as Warbucks in Annie
Chuck Lambert as The Baker in Into The Woods
Drew Derreth as Jesus in Godspell
Mathew Barninger as Judas in Godspell
Steve Huete as Toad in A Year With Frog And Toad

BEST ACTRESS       
Lindsey Ringquist as Baker’s Wife in Into The Woods
Melissa Rosenfeld as The Witch in Into The Woods
Carrie Trax as Narrator in Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat
Sharon Kaya as Frog in A Year With Frog And Toad

BEST ACTOR UNDER AGE 18        
Joshua Schriver in Children Of The Battlefield
Paul Kennedy as Beast in Disney’s Beauty And The Beast jr.
Brandon Gladfelter as Peter in The Diary Of Anne Frank
TJ Williams as The Wizard in The Wizard Of Oz

BEST ACTRESS UNDER AGE 18
Brenna Yingling as Anne Frank in The Diary of Anne Frank
Tessa Trax as Annie in Annie
Jillian Dugan as Annie in Annie
Madelyn Greco as Belle in Disney’s Beauty And The Beast jr.
Madison Prin as Aurora in Disney’s Sleeping Beauty kids
Audrey Norwood as Maleficent in Disney’s Sleeping Beauty kids
Ella Scott as Dorothy in The Wizard Of Oz

BEST SUPPORTING ACTOR

Matthew Barninger as Drake in Annie

Drew Derreth as Rooster in Annie
Rennes D. Carbaugh as Cinderella’s Prince in Into The Woods
Greg Trax as Pharoah in Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat
Mike Krikorian as Narrator/Mysterious Man in Into The Woods
Kevin Foster as Jack in Into The Woods
Chris Walsh as FDR in Annie
James Hamilton as Mr. VanDaan in The Diary Of Anne Frank
Scott Hartwig as Lt. Ward in Annie
Mike Krikorian as Mr. Dussell in The Diary Of Anne Frank

BEST SUPPORTING ACTRESS

Debbie Williams as Lily St. Regis in Annie
Sophie Stromberg as Little Red in Into The Woods
Linden Carbaugh as Margot Frank in The Diary Of Anne Frank
Carrie Trax as Grace in Annie
Sue McCleaf Nespeca in A Year With Frog And Toad
Linda Fink as Mrs. VanDaan in The Diary Of Anne Frank

BEST SUPPORTING ACTOR UNDER AGE 18
Max Carlson as LeFou in Disney’s Beauty And The Beast jr.
Harrison Crow as Maurice in Disney’s Beauty And The Beast jr.
Spencer Kennedy as Gaston in Disney’s Beauty And The Beast jr.
Rich Coursey as Cogsworth in Disney’s Beauty & The Beast jr.
Joel Payne as The Lion in The Wizard Of Oz

BEST SUPPORTING ACTRESS UNDER AGE 18        
Greta Hartley as Molly in Annie
Arianna Schanberger as Molly in Annie
Amaris Swisher as Mrs. Potts in Disney’s Beauty And The Beast jr.
Leah Watson as Glinda in The Wizard of Oz  

BEST ENSEMBLE MEMBER

Andrew Adcock in Godspell

Jeffrey Miller in Annie
Greta Hartley in Disney’s Sleeping Beauty kids
April Howard in Annie
Kasey Duncan in The Wizard Of Oz


BEST CREW MEMBER

Vinny Grippa The Diary of Anne Frank
Sarah & Emma Kirk Disney’s Sleeping Beauty kids
Gwynn Hamilton The Diary Of Anne Frank
Vinny Grippa Disney’s Beauty & The Beast jr.
Natalie Hurwitch Disney’s Beauty & The Beast jr.

BEST SCENIC DESIGN

John Rudy The Diary of Anne Frank
Greg Trax Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat
Pamela Hurlbert A Year With Frog And Toad


BEST LIGHTING DESIGN

John Rudy The Diary of Anne Frank
Geoffrey Baker Into The Woods
Mike Connelly Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat

BEST SOUND DESIGN        
Mike Connelly Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat
Mike Connelly          Godspell
Geoffrey Baker        Into The Woods
John Rudy     The Diary Of Anne Frank
Geoffrey Baker        Annie

BEST DIRECTION

Karen Land     The Diary of Anne Frank
Buff Wills    Disney’s Sleeping Beauty kids
Shane Miller    Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat
Bruce Moore    Disney’s Beauty And The Beast jr.
George Muschamp    A Year With Frog And Toad
Marilyn Lopes    Children Of The Battlefield

BEST MUSIC DIRECTION
Jane Johnston    Godspell
Jane Johnston    Annie
Nick Werner    Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat
Nick Werner    Into The Woods
Vanessa Rice    A Year With Frog And Toad
Carrie Trax    The Wizard Of Oz
Michael Frock    The Rocky Horror Show

BEST CHOREOGRAPHY

Bruce Moore    Disney’s Beauty And The Beast jr.
Marilyn Lopes     America The Beautiful

BEST STAGE MANAGEMENT

Sue McCleaf-Nespeca    Godspell
Shane Miller    The Diary Of Anne Frank
Andrea Stephenson    Into The Woods



Don't see someone nominated that you think should be?

Cast vote as a write in. Cast your vote as "OTHER" on the Ballot, then email the nominee name Chad@GettysburgCommunityTheatre.org and tell all your friends to do the same. 


Click HERE to purchase VOTES and/or TICKETS for the 2018 GCT AWARDS.